Potrzebuję usług ginekologicznych

W naszej placówce we Wrocławiu oferujemy kompleksową opiekę ginekologiczną. Nasz zespół doświadczonych ginekologów wspiera pacjentki w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń układu rozrodczego, a także zapewnia regularne badania profilaktyczne, diagnostykę, leczenie infekcji, zaburzeń hormonalnych oraz doradztwo w zakresie planowania rodziny i antykoncepcji.

Konsultacje ginekologiczne

Rozumiemy, że wizyty ginekologiczne mogą wzbudzać w pacjentkach strach i dyskomfort, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby przebiegały one w sposób jak najbardziej komfortowy. Każda kobieta powinna dbać o swoje zdrowie intymne i regularne wizyty, ponieważ choroby układu rozrodczego nierzadko przebiegają bezobjawowo, dlatego badanie ginekologiczne oraz USG piersi powinno być wykonywane systematycznie.

Na co zwrócić uwagę szukając dla siebie odpowiedniego ginekologa?

Znalezienie dobrego ginekologa to klucz do naszego zdrowia. Pacjentki zgłaszają się po poradę ginekologiczną z różnych powodów. Dlatego na pierwszym miejscu należy zwrócić uwagę na dziedziny, w których specjalizuje się dany lekarz. Można sugerować się opiniami innych osób, lecz należy pamiętać, że oczekiwania oraz potrzeby pacjentek, mogą dość znacząco się różnić. Każdy lekarz powinien wykazywać się empatią, lecz w sposób szczególny odnosi się to do specjalisty zajmującego się ginekologią.

Poszukując lekarza ginekologa we Wrocławiu, warto także zwrócić uwagę na wyposażenie oraz wygląd gabinetu. Pomieszczenie musi być czyste i zapewniać komfort i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, powinno zostać wyposażone w nowoczesny sprzęt, który odpowiada zarówno za wygodę, jak i możliwość otrzymania dokładnych wyników badań ginekologicznych. W przypadku, gdy podczas wizyty u lekarza ginekologa, chcemy jednocześnie wykonać USG piersi albo USG transwaginalne, musimy wziąć pod uwagę, że nie każdy gabinet jest wyposażony w tego rodzaju sprzęt. Jeżeli zależy nam na wykonaniu kompleksowych badań w jednym miejscu, podczas wybierania lekarza, sprawdźmy informacje dotyczące oferowanych w gabinecie usług. Takie rozwiązanie to duże udogodnienie, w szczególności, że możemy bardzo szybko otrzymać potrzebne wyniki wraz z ich omówieniem.

Konsultacja ginekologiczna wskazana jest gdy:

- chcesz profilaktycznie sprawdzić, czy wszystko w porządku,
- planujesz rozpocząć współżycie,
- chcesz uzyskać  informacje dotyczące antykoncepcji,
- planujesz zajść w ciążę,
- masz niepokojące objawy (upławy, świąd, pieczenie, krwawienia między miesiączkami, ból podczas współżycia),
- masz problemy z zajściem w ciążę,

- masz silne bóle menstruacyjne, które nie ustępują mimo zażycia leków przeciwbólowych,

- masz nieregularne, obfite i zbyt częste menstruacje,
- masz bóle podbrzusza niemające związku z cyklem miesięcznym,
- jeśli przechodzisz menopauzę lub zmagasz się z jej objawami (uderzenia gorąca, zmiany nastroju, suchość pochwy).

Kiedy pacjentka powinna zgłosić się na pierwszą wizytę?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się:

  • Po pierwszej miesiączce – najczęściej zaleca się, aby młode dziewczęta przyszły na pierwszą wizytę do ginekologa około 12-15 roku życia, lub po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy dojrzewanie przebiega prawidłowo i odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące rozwoju.
  • Przed rozpoczęciem współżycia – wizyta pozwala omówić metody antykoncepcji, profilaktykę chorób przenoszonych drogą płciową oraz dowiedzieć się więcej o zdrowiu intymnym.

Pierwsza wizyta u ginekologa nie zawsze musi obejmować badanie ginekologiczne – w zależności od wieku pacjentki i jej potrzeb może to być przede wszystkim rozmowa.

Jak przygotować się do wizyty ginekologicznej?

Dobre przygotowanie do wizyty ginekologicznej pozwoli Ci na pełne wykorzystanie czasu z lekarzem i sprawi, że badanie przebiegnie szybciej i bez niepotrzebnych komplikacji.

1. Wybierz odpowiedni termin wizyty.
Unikaj wizyty w trakcie menstruacji, chyba że problem jest pilny lub dotyczy zaburzeń cyklu. Najlepiej umówić się na wizytę w ciągu pierwszych dziesięciu dni od zakończenia menstruacji, gdyż badania (np. cytologia) będą bardziej miarodajne.

2. Higiena przed wizytą.

Przed wizytą warto wziąć prysznic, ale unikać intensywnego podmywania lub stosowania irygacji dopochwowych, ponieważ może to zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy i wpłynąć na wyniki badań.

Nie stosuj kosmetyków intymnych (kremów, dezodorantów, żeli), które mogą utrudnić ocenę stanu zdrowia narządów płciowych. W łazienkach  gabinetów ginekologicznych Centrum Zdrowia Mama i Ja znajdują się bidety, z których zawsze można skorzystać w razie pilnej potrzeby.

3. Przygotuj się do wywiadu medycznego.

Lekarz zapyta Cię o Twój cykl menstruacyjny (kiedy była ostatnia miesiączka, ile trwa, czy cykl jest regularny, czy występują bóle, krwawienia między miesiączkami).

Zanotuj wszelkie objawy, które Cię niepokoją – ból, swędzenie, upławy, krwawienia, nieregularności w cyklu. Pamiętaj, by o nich wspomnieć na wizycie.

Przygotuj informacje o wcześniejszych chorobach, operacjach, przyjmowanych lekach, antykoncepcji, planach dotyczących ciąży, obciążeniach rodzinnych.

4. Przygotuj dokumenty.

Weź ze sobą wyniki wcześniejszych badań ginekologicznych (cytologia, USG) lub innych badań medycznych, które mogą być ważne.

5. Przygotuj się do dodatkowych badań.

Cytologia: zaleca się nie współżyć co najmniej 48 godzin przed badaniem, a także unikać stosowania leków dopochwowych i irygacji w tym czasie.

W przypadku USG transwaginalnego lepiej mieć opróżniony pęcherz moczowy.

Jak przebiega wizyt ginekologiczna?

1. Wywiad medyczny.
Na początku wizyty ginekolog przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny. 


2. Badanie ginekologiczne.

Po wywiadzie następuje badanie ginekologiczne. Obejmuje ono kilka etapów, w zależności od potrzeb pacjentki:

  • Badanie zewnętrzne – lekarz ocenia wygląd zewnętrznych narządów płciowych, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych widocznych nieprawidłowości.
  • Badanie wewnętrzne  – przy pomocy wziernika lekarz ocenia wnętrze pochwy i szyjkę macicy. To badanie może być lekko nieprzyjemne, ale nie powinno być bolesne. W trakcie badania lekarz może pobrać rozmaz cytologiczny i  test na HPV oraz ewentualnie materiału do badania bakteriologicznego.
  • Palpacyjne badanie dwuręczne – palce jednej ręki lekarz wsuwa do pochwy, jednocześnie drugą rękę układa w dolnej części podbrzusza i delikatnie uciska dane miejsca. Dzięki temu jest w stanie zbadać macicę, jajniki i jajowody, aby ocenić ich wielkość, położenie i ewentualne zmiany. Lekarz może poprosić o rozluźnienie mięśni brzucha, aby umożliwić mu lepszą ocenę.
  • USG ginekologiczne – w wielu przypadkach ginekolog wykonuje również badanie ultrasonograficzne narządów rodnych (przezpochwowe lub przezbrzuszne), aby uzyskać pełny obraz stanu zdrowia wewnętrznych narządów płciowych.

3. Badania dodatkowe.
Podczas wizyty, ginekolog może również zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak:

  • cytologia – pobranie wymazu z szyjki macicy w celu wykrycia zmian przednowotworowych i nowotworowych,
  • USG piersi – w przypadku badania profilaktycznego piersi,
  • badania krwi – np. poziom hormonów, szczególnie w przypadku problemów z cyklem miesiączkowym, trudności z zajściem w ciążę lub w okresie menopauzy,
  • i inne.

4. Omówienie wyników i zaleceń.
Po przeprowadzeniu badania, ginekolog omówi z Tobą wyniki, wyjaśni, co udało się zaobserwować oraz poda zalecenia dotyczące dalszych kroków. Jeśli wyniki wymagają dalszej diagnostyki lub leczenia, lekarz zaplanuje kolejne kroki:

  • w przypadku podejrzenia infekcji przepisze odpowiednie leki,
  • jeśli wyniki cytologii lub USG wymagają dalszych badań, skieruje Cię na kolejne badania lub zabiegi,
  • omówi z Tobą ewentualne zmiany w stosowanej metodzie antykoncepcji lub inne kwestie dotyczące zdrowia intymnego.

5. Pytania od pacjentki.
Na koniec wizyty masz możliwość zadania lekarzowi pytań, które dotyczą Twojego zdrowia. To dobry moment, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić w kwestiach zdrowia intymnego.

Jeśli szukasz profesjonalnej, troskliwej opieki medycznej, nasi lekarze są tutaj, aby Ci pomóc. W naszej placówce Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu stawiamy na indywidualne podejście do każdego pacjenta, łącząc wiedzę, doświadczenie i nowoczesne metody diagnostyczne.

Zabiegi ginekologiczne

Zabiegi ginekologiczne mogą budzić obawy, zwłaszcza gdy nie znamy dokładnego przebiegu procedury. Dlatego dokładnie wyjaśniamy każdy etap, aby nasze pacjentki wiedziały, czego się spodziewać – to pozwala znacząco zwiększyć ich komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas wizyty.

Histoterapia

Histeroskopia to małoinwazyjna procedura diagnostyczna i operacyjna, umożliwiająca bezpośrednie obejrzenie wnętrza macicy za pomocą cienkiego, elastycznego endoskopu (histeroskopu).

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna różnią się zakresem działań. Podczas histeroskopii diagnostycznej lekarz ocenia stan jamy macicy, natomiast histeroskopia operacyjna pozwala na przeprowadzenie zabiegów, takich jak usunięcie polipów, mięśniaków czy zrostów. W Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu wykonywane są oba rodzaje histeroskopii.

Wskazania do histeroterapii

Histeroskopia jest stosowana zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych.
Do najczęstszych wskazań należą:

  • Nieprawidłowe krwawienia z macicy – np. bardzo obfite, nieregularne miesiączki, krwawienia między miesiączkami lub po menopauzie.
  • Problemy z płodnością – badanie może pomóc w diagnostyce nieprawidłowości w budowie macicy, takich jak zrosty wewnątrzmaciczne, polipy czy wady wrodzone, które mogą wpływać na problemy z zajściem w ciążę.
  • Mięśniaki i polipy – histeroskopia pozwala na ich dokładną diagnozę i usunięcie.
  • Zrosty wewnątrzmaciczne (syndrom Ashermana) – procedura umożliwia usunięcie zrostów, które mogą powodować problemy z płodnością.
  • Ocena jamy macicy przed zabiegiem in vitro – histeroskopia pozwala dokładnie ocenić stan macicy przed procedurami wspomagającymi płodność.
  • Pobranie wycinków do badania histopatologicznego – w przypadku podejrzenia nowotworów endometrium lub innych zmian.

Histeroskopia jest zalecana w sytuacjach, gdy inne metody diagnostyczne, takie jak USG transwaginalne, nie dają wystarczająco precyzyjnych wyników, lub gdy konieczne jest leczenie nieprawidłowości w jamie macicy.

Jak przygotować się do histeroskopii?

- Przed histeroskopią należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, alergiach oraz wcześniejszych zabiegach.
- Zabieg najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu, między 8. a 12. dniem. Niewielkie plamienie na końcu miesiączki nie stanowi przeciwwskazania.
- Konieczne jest posiadanie aktualnego wyniku cytologii, a na 7 dni przed zabiegiem należy unikać leków obniżających krzepliwość krwi, takich jak aspiryna.

Przebieg histeroskopii w Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu:

1. Dla komfortu pacjentki, histeroskopia przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, po podaniu kroplówki z lekiem przeciwbólowym.
2. Po odkażeniu pochwy zakładany jest wziernik, a lekarz wprowadza przez pochwę i szyjkę macicy cienki histeroskop. Dzięki kamerze HD możliwe jest wyświetlenie wnętrza macicy na monitorze.

3. Podczas histeroskopii operacyjnej lekarz może usunąć polipy, mięśniaki, zrosty oraz pobrać wycinki do dalszej analizy.
4. Zabieg trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut, w zależności od jego złożoności. Pacjentka wraca do domu tego samego dnia, choć po badaniu mogą wystąpić lekkie krwawienie i ból w dole brzucha.

5. Oprócz usunięcia patologicznych struktur, podczas histeroskopii mogą być przeprowadzane dodatkowe procedury, takie jak scratching endometrium, biopsja zmian sromu, pochwy lub szyjki macicy, a także pobranie materiału do barwienia w diagnostyce niepłodności.

Histeroskopia to bardzo precyzyjne i bezpieczne badanie, które umożliwia szybką diagnozę oraz jednoczesne leczenie nieprawidłowości w jamie macicy. Niewielka inwazyjność zabiegu, krótki czas rekonwalescencji oraz minimalne ryzyko powikłań sprawiają, że metoda ta jest często wybierana przez lekarzy w diagnostyce i leczeniu problemów ginekologicznych.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy związane z histeroskopią, skonsultuj się z doświadczonym ginekologiem w Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu, który chętnie wyjaśni wszelkie szczegóły.

Koloposkopia

Kolposkopia to procedura diagnostyczna, która umożliwia dokładne zbadanie szyjki macicy, pochwy i sromu przy użyciu specjalistycznego urządzenia zwanego kolposkopem. To bezpieczna i małoinwazyjna metoda, która pozwala lekarzowi na ocenę zdrowia intymnego pacjentki oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Jest to istotne narzędzie diagnostyczne stanów przedrakowych szyjki macicy. Zalecana szczególnie w przypadku niepokojących wyników cytologicznych oraz wykrycia obecności wirusa HPV.

Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia kolposkopii:

  • nieprawidłowe wyniki badań cytologicznych – jeśli w badaniach wykryto zmiany, kolposkopia pozwala na dokładniejszą ocenę szyjki macicy,
  • zmiany przednowotworowe w obrębie szyjki macicy,
  • kontrola po leczeniu stanów przednowotworowych,
  • obecność wirusa HPV,
  • pojawienia się zmian w obrębie narządów płciowych – takich jak brodawki, owrzodzenia czy zmiany barwy, które wymagają dalszej diagnostyki.

Jak przygotować się do koloposkopii?

  • Unikaj stosunków płciowych – co najmniej na 24-48 godzin przed badaniem.
  • Nie stosuj irygacji ani tamponów – przed wizytą, aby lekarz mógł dokładnie ocenić stan narządów płciowych.
  • Nie stosuj żadnych leków dopochwowych przez kilka dni przed planowanym badaniem kolposkopowym - mogą one wpływać na wyniki diagnostyki.
  • Wybierz termin badania, aby nie przypadał on na okres menstruacyjny.
  • Przed badaniem należy unikać leków rozrzedzających krew np. aspiryny.
  • Zabierz ze sobą wcześniejsze wyniki badań.

Przebieg badania kolposkopowego.

  1. Kolposkopia w Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu odbywa się w zaciszu sali zabiegowej, która jest idealnie dostosowana do wszelkiego rodzaju procedur ginekologicznych. 
  2. Pacjentka układa się na fotelu ginekologicznym, a lekarz wprowadza wziernik, aby uzyskać lepszy dostęp do szyjki macicy.
  3. Kolposkop, który przypomina lupę, jest umieszczany w odległości kilku centymetrów od narządów płciowych, co pozwala na dokładne obejrzenie tkanek.
  4. Lekarz stosuje specjalne roztwory, które uwidaczniają ewentualne zmiany w tkankach.
  5. Jeśli w trakcie badania zauważone zostaną nieprawidłowości, lekarz może wykonać biopsję, czyli pobranie małego fragmentu tkanki do analizy histopatologicznej.
  6. Kolposkopia zazwyczaj trwa kilka do kilkunastu minut, a pacjentka może wrócić do codziennych aktywności zaraz po badaniu.
  7. Mogą wystąpić niewielkie plamienia lub dyskomfort, które zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni.

Nie ma powodu do obaw przed badaniem kolposkopowym. Dbamy o komfort naszych pacjentek, a sama procedura jest szybka i zazwyczaj bezbolesna. Kolposkopia jest bardzo ważnym badaniem diagnostycznym, które pomaga w profilaktyce i może zapobiec potrzebie stosowania bardziej inwazyjnych metod.

Kolposkopia w Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu może być uzupełniona o dodatkową metodę diagnostyczną z wykorzystaniem skanera ZedScan, który pozwala na wykrycie do 20% więcej zmian przednowotworowych.

ZedScan – Zaawansowana diagnostyka szyjki macicy

ZedScan to innowacyjne urządzenie wykorzystywane podczas kolposkopii, które znacząco zwiększa skuteczność wykrywania zmian przednowotworowych na szyjce macicy. Dzięki precyzyjnej technologii oceniającej opór elektryczny nabłonka możliwe jest wykrycie o ponad 20% więcej zmian niż przy standardowych metodach.

Dlaczego ZedScan?

ZedScan pozwala na dokładną identyfikację obszarów zmienionych, co umożliwia precyzyjne pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Jest to kluczowe w diagnostyce kobiet, u których cytologia lub test HPV wykazały nieprawidłowości.

Wskazania do badania ZedScan:

  • Nieprawidłowy wynik cytologii
  • Wykrycie infekcji HPV
  • Precyzyjna kontrola po leczeniu zmian lub w przypadku nieprawidłowości wykrytych podczas wcześniejszych badań kolposkopowych

W Centrum Zdrowia Mama i Ja byliśmy pierwszą niepubliczną placówką w Polsce, która oferowała diagnostykę za pomocą ZedScan, zapewniając pacjentkom najwyższy standard opieki, to pozwoliło nam zdobyć bardzo duże doświadczenie.

Leczenie ropnia Bartholina

Ropień gruczołu Bartholina to stan zapalny, który może prowadzić do bolesnych guzków w okolicy sromu. Gruczoły Bartholina, znajdujące się po obu stronach wejścia do pochwy, produkują śluz nawilżający pochwę. Gdy przewód gruczołu zostaje zablokowany, może dojść do nagromadzenia płynu i infekcji, co skutkuje powstaniem ropnia.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli odczuwasz ból, obrzęk lub dyskomfort w okolicy sromu, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Wczesna diagnoza i leczenie ropnia gruczołu Bartholina mogą zapobiec poważniejszym komplikacjom.

Metody leczenia:

  • Wyłuszczanie torbieli wraz z usunięciem zgromadzonej wydzieliny w znieczuleniu miejscowym. Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia pacjentki, aby zapewnić jej komfort. Lekarz wykonuje nacięcie w okolicy ropnia, aby uzyskać dostęp do jego wnętrza, po czym przystępuje do wyłuszczenia ropnia, czyli usunięcia jego zawartości oraz otaczającej tkanki zapalnej. Następnie może zostać zastosowany drenaż, który zapewnia odpływ płynów z miejsca operowanego, zmniejszając ryzyko nawrotu stanu zapalnego. W razie potrzeby rany są szyte, a drenaż usuwany po kilku dniach, gdy sytuacja się ustabilizuje.
  • Marsupializacja torbieli – polega na laserowym nacięciu torbieli w znieczuleniu miejscowym. Miejsce zostaje oczyszczone, a przecięte brzegi torbieli wszyte w błonę śluzową, co zapobiega jej ponownemu zamknięciu. Zabieg laserowy, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, charakteryzuje się minimalną inwazyjnością, co skraca czas rekonwalescencji i zmniejsza ból. Po nacięciu ropnia, jego zawartość zostaje usunięta, a miejsce dokładnie odkażone. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe, które łagodzi się standardowymi środkami przeciwbólowymi. Zazwyczaj pacjentki wracają do normalnej aktywności w ciągu kilku dni.

Korzyści z laserowego nacięcia:

  • Minimalna inwazyjność: Nacięcia wykonane laserem są mniejsze, co sprzyja szybszemu gojeniu i zmniejsza ryzyko powikłań.
  • Szybsza rekonwalescencja: Pacjentki szybciej wracają do codziennych zajęć w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych.
  • Mniejsze ryzyko zakażeń: Precyzyjne nacięcia laserowe mogą zmniejszać ryzyko infekcji pooperacyjnych.

Jak się przygotować do zabiegu?

  • Unikaj stosunków płciowych: Przez co najmniej 24-48 godzin przed zabiegiem, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.
  • Nie używaj tamponów ani nie przeprowadzaj irygacji: Przez kilka dni przed zabiegiem, co pozwoli lekarzowi na dokładniejszą ocenę stanu okolic intymnych.
  • Nie przyjmuj leków przeciwzapalnych: Takich jak ibuprofen czy aspiryna, na 48 godzin przed zabiegiem, ponieważ mogą zwiększać ryzyko krwawienia. Skonsultuj się z lekarzem w tej sprawie.
  • Ubierz się komfortowo: Wybierz luźne ubranie, aby zapewnić sobie wygodę po zabiegu.
  • Zalecenia lekarza: Po zabiegu postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi rekonwalescencji, w tym odpoczynku i unikania aktywności fizycznej przez kilka dni.
  • Monitorowanie objawów: Zwracaj uwagę na niepokojące objawy, takie jak nasilający się ból, gorączka czy nieprzyjemny zapach wydzieliny. W razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem.

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu ma na celu zapewnienie najwyższego komfortu i bezpieczeństwa, co jest priorytetem w Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu.

Laseroterapia

Laseroterapia w ginekologii to innowacyjna metoda, która oferuje wiele korzyści w leczeniu różnych schorzeń i problemów zdrowotnych kobiet. Dzięki swojej minimalnej inwazyjności oraz skuteczności, stanowi cenną alternatywę dla tradycyjnych metod. W porównaniu z innymi metodami leczenia, uderzenie lasera jest bardzo precyzyjne. Oznacza to, że usuwa się tylko te zmiany, które muszą być usunięte, nie raniąc otaczających je zdrowych tkanek.

W Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu używany jest laser dwutlenkowęglowy, który z powodzeniem leczy zmiany skórne i błon śluzowych, takich jak brodawki narządów płciowych, kłykciny kończyste powstałe w wyniku zakażenia wirusem HPV, nadżerki, drobne polipy.

Zalecenia przed zabiegiem laseroterapii:

  1. Konsultacja z lekarzem:

Przed zabiegiem pacjentka powinna odbyć szczegółową konsultację z lekarzem, który oceni, czy zabieg laserowy jest odpowiedni w jej przypadku. Lekarz omówi przeciwwskazania, przebieg procedury i ewentualne skutki uboczne.

  1. Przygotowanie miejsca zabiegu.

Jeżeli zmiana dotyczy skóry sromu, konieczne będzie wydepilowanie okolicy zabiegu. Jeśli zmiana znajduje się na szyjce macicy, nie ma takiej potrzeby.

  1. Wygodne ubranie:

W dniu zabiegu warto założyć wygodne, luźne ubranie, które nie będzie ocierać skóry w miejscu poddawanym terapii.

  1. Termin zabiegu.

Ważne jest, aby pacjentka nie była w trakcie miesiączki. Najlepszy czas na zabieg to kilka dni po zakończeniu krwawienia.

Krioterapia

Krioterapia to metoda leczenia wykorzystująca bardzo niskie temperatury do zniszczenia nieprawidłowych tkanek. Zabieg jest nieinwazyjny, zwykle bezbolesny lub minimalnie bolesny, a jego celem jest zniszczenie zmienionych chorobowo komórek poprzez ich zamrożenie. W ginekologii krioterapia jest często stosowana w leczeniu nadżerki szyjki macicy oraz innych zmian śluzówkowych. Co istotne, zabieg można przeprowadzać także u kobiet w ciąży, ale jedynie w przypadku kłykcin kończystych w okolicy sromu i pochwy.

Wskazania do krioterapii:

  • Nadżerka szyjki macicy – to jedno z najczęstszych wskazań do krioterapii. Nadżerka to zmiana w nabłonku szyjki macicy, która może prowadzić do stanów zapalnych. Zamrażanie nadżerki powoduje zniszczenie zmienionych komórek, co umożliwia regenerację tkanki.
  • Kłykciny kończyste – są to zmiany skórne wywołane wirusem HPV, występujące na narządach płciowych. Krioterapia pozwala na ich zamrożenie i usunięcie.
  • Inne zmiany błon śluzowych – krioterapia może być stosowana również w przypadku łagodnych zmian w obrębie narządów rodnych.

Przebieg procedury:

  • Konsultacja przed zabiegiem: Przed zabiegiem pacjentka odbywa konsultację ginekologiczną, podczas której lekarz ocenia jej stan zdrowia i kwalifikuje do zabiegu. Ważne jest, aby omówić aktualne wyniki badań cytologicznych i kolposkopowych. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak zaleca się wykonanie krioterapii poza okresem menstruacyjnym.
  • Zabieg: Lekarz aplikuje ciekły azot na zmienione chorobowo tkanki za pomocą specjalnego aparatu, schładzając je do bardzo niskiej temperatury. Proces zamrażania trwa zwykle kilka minut. Podczas zabiegu pacjentka może odczuwać lekkie pieczenie lub mrowienie.
  • Regeneracja po zabiegu: Proces gojenia trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od rozległości zmian. W tym czasie może wystąpić lekkie krwawienie lub wydzielina. Lekarz zaleci unikanie stosunków płciowych przez około tydzień lub dłużej, w zależności od indywidualnych wskazań. Pacjentka powinna również stosować się do zaleceń dotyczących higieny i pielęgnacji miejsca po zabiegu, aby wspomóc proces gojenia.

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • Aktualny stan zapalny w obrębie narządu rodnego,
  • Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego lub kolposkopowego,
  • Zmiany dysplastyczne szyjki macicy,
  • Rak szyjki macicy.

Krioterapia to skuteczna i bezpieczna metoda, która pomaga w leczeniu wielu problemów ginekologicznych, z minimalnym dyskomfortem dla pacjentki.

LEEP

LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure, elektrokonizacja szyjki macicy) to zabieg elektrochirurgiczny polegający na usunięciu nieprawidłowych zmian na szyjce macicy za pomocą cienkiej pętli elektrycznej. Jego celem jest zapobieganie rozwojowi raka szyjki macicy.

Metoda ta jest zarówno diagnostyczna, jak i terapeutyczna, stosowana głównie w leczeniu stanów przedrakowych szyjki macicy, które są wykrywane podczas badania cytologicznego lub kolposkopii. Zabieg LEEP jest precyzyjny, skuteczny i mało inwazyjny. W Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym.

Wskazania do zabiegu LEEP:

  • CIN (Cervical Intraepithelial Neoplasia) – obecność nieprawidłowych komórek na powierzchni szyjki macicy, które często są wynikiem zakażenia wirusem HPV.
  • Nieprawidłowe wyniki cytologii – szczególnie w przypadkach powtarzających się nieprawidłowych wyników, takich jak HSIL (High-grade Squamous Intraepithelial Lesion), LEEP pozwala na usunięcie i dokładną ocenę tkanki.
  • Zmiany wykryte w kolposkopii – zabieg LEEP może być wskazany, gdy kolposkopia ujawnia zmiany o wysokim ryzyku rozwoju nowotworowego.

Przebieg zabiegu:

  • Kwalifikacja do zabiegu: Przed wykonaniem zabiegu pacjentka przechodzi konsultację lekarską, podczas której lekarz ocenia jej wyniki badań. Termin zabiegu ustalany jest na pierwszą fazę cyklu, po miesiączce. Pacjentka powinna poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Przeciwwskazane jest przyjmowanie leków wpływających na krzepliwość krwi, takich jak heparyna, aspiryna, polopiryna, acard, czy polocard.
  • Przygotowanie: Zabieg trwa zazwyczaj od 40 do 60 minut i odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga hospitalizacji. Lekarz przed zabiegiem znieczula miejscowo okolice szyjki macicy, aby zapewnić komfort i bezbolesny przebieg procedury.
  • Usunięcie zmiany: Lekarz za pomocą cienkiej pętli elektrycznej wycina zmienioną chorobowo tkankę. Pętla ta jest naładowana elektrycznie, co pozwala na szybkie, precyzyjne i dokładne usunięcie zmienionych tkanek przy minimalnym uszkodzeniu zdrowej tkanki.
  • Badanie histopatologiczne: Usunięta tkanka jest przesyłana do laboratorium w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego, które pozwala dokładnie ocenić charakter usuniętych zmian.

Zalecenia pozabiegowe:

Po zabiegu pacjentka może odczuwać lekkie skurcze i dyskomfort w podbrzuszu. Zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, kąpieli w basenie lub jacuzzi, stosowania tamponów oraz irygacji pochwy. Należy również powstrzymać się od współżycia seksualnego do momentu zakończenia kolejnej miesiączki lub zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza.

Dzięki precyzyjnemu usunięciu nieprawidłowych komórek, zabieg LEEP odgrywa kluczową rolę w ginekologii, pomagając zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy.

Hymenotomia (nacięcie lub usunięcie błony dziewiczej)

To zabieg wykonywany za pomocą lasera, polegający na nacięciu błony dziewiczej, w celu jej częściowego lub całkowitego usunięcia. Bywa czasami jedynym rozwiązaniem dla kobiet, u których w trakcie próby współżycia błona dziewicza nie ulega perforacji, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak utrudniony przepływ krwi menstruacyjnej czy bolesność podczas próby współżycia.


Jest to zabieg, który może znacząco poprawić komfort życia pacjentki, eliminując dolegliwości związane z nieprawidłową budową błony dziewiczej lub problemami natury psychicznej, tj. strach przed przerwaniem błony dziewiczej podczas stosunku i ewentualnym bólem.

W Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu wykonujemy hymenotomię w znieczuleniu miejscowym, a cena zabiegu obejmuje także konsultację pozabiegową, która odbywa się zwykle po tygodniu od wykonanej procedury.

Co może być wskazaniem do zabiegu?

  1. Medyczne – u kobiet, które od urodzenia posiadają bardzo twardą błonę dziewiczą, poważnie utrudniającą odbycie współżycia.
  2. Bóle podbrzusza spowodowane twardą błoną dziewiczą.
  3. Parcie na pęcherz.
  4. Psychologiczne – obawa pacjentki przed krwawieniem i bólem towarzyszącym przerwaniu błony dziewiczej podczas stosunku.

Jak wygląda przebieg procedury?

  1. Przed kwalifikacją do zabiegu konieczna jest wizyta lekarska, podczas której lekarz zbiera dokładny wywiad, mający na celu określić stan ogólny zdrowia pacjentki.
  2. Termin zabiegu ustalany jest w pierwszej fazie cyklu, po zakończeniu miesiączki.
  3. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje nacięcie błony dziewiczej za pomocą lasera. Następnie zakłada szwy rozpuszczalne.
  4. Zabieg trwa stosunkowo krótko i pacjentka może wrócić do domu tego samego dnia. Proces gojenia jest zazwyczaj szybki, a zalecenia obejmują unikanie intensywnego wysiłku fizycznego oraz stosunków płciowych przez kilka tygodni.
  5. Po upływie tygodnia odbywa się konsultacja lekarska, która ma na celu ocenę procesu gojenia.

Ultrasonografia (USG ginekologiczne, USG piersi)

Ultrasonografia to kluczowe badanie diagnostyczne, które pomagają w monitorowaniu zdrowia kobiety i wykrywaniu nieprawidłowości na wczesnych etapach. Nasza placówka medyczna Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu oferuje badania ultrasonograficzne (USG) wykonywane przez doświadczonych specjalistów ginekologii i położnictwa.


Wyjaśniamy przebieg każdego badania, aby zminimalizować stres i zagwarantować pełne zrozumienie procedury.

USG ginekologiczne pozwala na ocenę stanu narządów rodnych – macicy, jajników i jajowodów.

To badanie szczególnie przydatne w diagnozowaniu torbieli, mięśniaków, zaburzeń miesiączkowania oraz przy monitorowaniu cyklu owulacyjnego. Jest całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne, ponieważ wykorzystuje fale ultradźwiękowe, tworząc na ekranie monitora obraz 2D, 3D lub 4D badanych narządów wewnętrznych.

Jak wygląda badanie?

USG może być wykonane przezbrzusznie lub przezpochwowo (transwaginalnie). Lekarz zdecyduje, która metoda będzie najbardziej odpowiednia w zależności od stanu zdrowia i potrzeb diagnostycznych pacjentki. USG przezpochwowe zapewnia bardziej szczegółowy obraz i jest preferowane w wielu przypadkach. USG ginekologiczne może być wykonywane w każdym dniu cyklu, nawet w czasie trwania miesiączki.

USG piersi

To kluczowe badanie profilaktyczne, które pozwala wykryć zmiany w tkance piersi, takie jak guzki czy zgrubienia. Jest szczególnie zalecane dla kobiet przed 40. rokiem życia. Dla kobiet po 40. roku życia mammografia może być bardziej skuteczna. USG piersi jest bezpieczne, nieinwazyjne i może być wykonywane także u kobiet w ciąży.

Wskazania do USG piersi:

  • badanie profilaktyczne (z wyboru), głównie u kobiet przed 40. rokiem życia,
  • przy obciążeniach rodzinnych,
  • badanie uzupełniające po mammografii,
  • dodatkowa ocena zmian widocznych w mammografii,
  • obecność wyczuwalnych palpacyjnie guzków i zgrubień w piersiach,
  • obecność wycieku z brodawki sutkowej,
  • urazy piersi,
  • obecność klinicznych objawów zapalenia gruczołu piersiowego, zwłaszcza przy podejrzeniu ropnia piersi,
  • diagnostyka zmian w piersiach u kobiet karmiących,
  • bezpieczne, nieinwazyjne badanie piersi u kobiet ciężarnych.

Jak wygląda badanie?

Podczas badania lekarz przesuwa głowicę po piersi pokrytej żelem, co pozwala uzyskać obraz wnętrza piersi na monitorze. Badanie trwa krótko, a jego wyniki są dostępne natychmiast i szczegółowo omawiane przez lekarza w trakcie trwania procedury. Zalecanym momentem na wykonanie badania USG piersi jest I połowa cyklu miesiączkowego, pomiędzy 6-12 dniem cyklu.

W Centrum Zdrowia Mama i Ja wierzymy, że profilaktyka jest kluczem do zdrowia, dlatego stawiamy na wysokie kwalifikacje naszych ginekologów, wysokiej klasy sprzęt oraz edukację, aby zapewnić Wam jak najlepszą opiekę.

Fizjoterapia uroginekologiczna

Często kobiety zmagają się z dolegliwościami, które wpływają na ich codzienne życie – od nietrzymania moczu, przez bóle w obrębie miednicy, aż po trudności z powrotem do formy po ciąży. Wiele z tych problemów można skutecznie rozwiązać dzięki fizjoterapii uroginekologicznej.

Dlaczego warto skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej?

  1. Indywidualne podejście do pacjentki
    Fizjoterapia uroginekologiczna łączy techniki terapii manualnej, ćwiczenia oraz edukację, pomagając w rozwiązaniu problemów związanych z układem moczowo-płciowym. Dzięki indywidualnemu podejściu, plan terapii jest dostosowany do unikalnych potrzeb każdej pacjentki.
  2. Poprawa jakości życia
    Dolegliwości uroginekologiczne wpływają na wiele aspektów życia codziennego, w tym na aktywność fizyczną, życie intymne i ogólny komfort. Fizjoterapia może znacząco poprawić jakość życia, przywracając pewność siebie oraz swobodę w codziennych działaniach.
  3. Wsparcie po porodzie
    Fizjoterapia uroginekologiczna jest kluczowa w okresie poporodowym. Pomaga w powrocie do formy, a także w rehabilitacji po cesarskim cięciu lub urazach związanych z porodem naturalnym. Obejmuje naukę wzmocnienia mięśni dna miednicy i poprawy ich funkcji w sposób bezpieczny i korzystny dla zdrowia.

W Centrum Zdrowia Mama i Ja fizjoterapią uroginekologiczną zajmuje się mgr Joanna Kapelańczyk.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty?

  1. Zabierz ze sobą dokumentację medyczną, np. dotyczącą porodu lub wizyt u innych specjalistów.
  2. Ubierz się w wygodny strój, który nie krępuje ruchów (np. legginsy, krótkie spodenki, zwykły biustonosz – nie sportowy). Możesz przebrać się na miejscu, w toalecie.
  3. Przed wizytą opróżnij pęcherz.
  4. Możliwe, że podczas wizyty zostanie wykonane badanie wewnętrzne. Otrzymasz wtedy jednorazową spódniczkę oraz kapcie, co ma na celu zwiększenie Twojego komfortu. Nie musisz się depilować przed wizytą.

Nie czekaj, aż dolegliwości staną się nie do zniesienia. Fizjoterapia uroginekologiczna oferowana w naszej placówce we Wrocławiu to skuteczne rozwiązanie, które pomoże Ci wrócić do pełnej sprawności i komfortu.

Antykoncepcja

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji to ważna decyzja, która wpływa na Twoje życie intymne, zdrowie i przyszłość. W naszej placówce we Wrocławiu oferujemy kompleksowe wsparcie, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.

Jak wygląda konsultacja w sprawie antykoncepcji?

Podczas wizyty nasz ginekolog przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad zdrowotny, aby zrozumieć Twoje potrzeby i oczekiwania. Oprócz omówienia dostępnych metod, takich jak: tabletki, plastry, wkładki hormonalne i miedziane, globulki czy implanty, będziesz miała możliwość zadania wszelkich pytań, które Cię nurtują. Naszym celem jest, abyś czuła się pewnie i świadomie przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia.

Poniżej znajdziesz informacje dotyczące różnych metod antykoncepcji. Pamiętaj, że żadna z nich nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznaj się z ulotką produktu oraz skonsultuj się z lekarzem.

Porównanie metod antykoncepcji

Poniższe metody antykoncepcji są proponowane w Centrum Zdrowia Mama i Ja.

Implant podskórny Implanon NXT

Czas działania do 3 lat
Zalety:
Jest skuteczna przez okres do 3 lat
Wysoka skuteczność – ponad 99%
Zabieg trwa do 10 minut, w znieczuleniu miejscowym
Stopniowo uwalnia hormon, hamując owulację
Możliwe skutki uboczne:
Wzrost masy ciała
Tkliwość piersi
Zmiany nastroju, drażliwość
Bóle głowy
Trądzik
Spadek libido
Nudności

Wkładka hormonalna MIRENA

Czas działania do 5 lat
Zalety:
Jest skuteczna przez okres do 5 lat
Wysoka skuteczność – ponad 99,9%
Stosowana w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych
Składnik hormonalny zmienia właściwości śluzu szyjkowego, co utrudnia przenikanie plemników
Możliwe skutki uboczne:
Plamienia
Rzadkie miesiączki lub ich brak
Torbiele jajników
Nerwowość
Zmniejszenie popędu płciowego
Trądzik

Wkładka hormonalna Kyleena

Czas działania do 5 lat
Zalety:
Jest skuteczna przez okres do 5 lat
Wysoka skuteczność – ponad 99,9%
Zawiera mniej hormonu niż MIRENA, co może być korzystne
Możliwe skutki uboczne:
Ból głowy
Ból brzucha
Ból miednicy mniejszej
Trądzik
Plamienia
Brak miesiączki
Torbiele jajników

Wkładka niehormonalna IUB™

Czas działania do 5 lat
Zalety:
Jest skuteczna przez okres do 5 lat
Wysoka skuteczność – ponad 99%
Łatwość umieszczenia w macicy
Mniejsza liczba podrażnień nabłonka macicy dzięki małemu rozmiarowi, elastyczności i braku ostrych krawędzi
Możliwe skutki uboczne:
Nieregularne i obfite miesiączki na początku stosowania
Plamienia między krwawieniami miesięcznymi
Bóle brzucha

Wkładka hormonalna Levosert

Czas działania do 5 lat
Zalety:
Jest skuteczna przez okres do 5 lat
Wysoka skuteczność – ponad 99%
Wykorzystywana także w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych
Możliwe skutki uboczne:
Plamienia
Torbiele jajników
Infekcje pochwy lub zewnętrznych narządów płciowych (srom)
Trądzik
Zmniejszenie libido

Wkładka miedziana

Czas działania od 5 do 10 lat
Zalety:
Jest skuteczna przez okres od 5 do 10 lat
Wysoka skuteczność – ponad 99%
Może być stosowana przez kobiety, które nie mogą przyjmować hormonów
Korzystniejsza cenowo
Możliwe skutki uboczne:
Dłuższe i obfitsze krwawienia
Plamienia między cyklami
Ból brzucha lub pleców podczas menstruacji

Testy i badania profilaktyczne

Cytologia i Cytologia LBC (Liquid-Based Cytology) – Podstawowe badania profilaktyczne szyjki macicy

Cytologia to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, które może uratować życie, wykrywając wczesne zmiany przedrakowe na szyjce macicy. Regularnie wykonywana cytologia pozwala na wczesną diagnozę, zanim zmiany przekształcą się w nowotwór. Centrum Zdrowia Mama i Ja we Wrocławiu oferuje cytologię tradycyjną oraz nowoczesną cytologię na podłożu płynnym (LBC – Liquid-Based Cytology).

Czym różni się cytologia tradycyjna od cytologii LBC?

  • Cytologia tradycyjna - to badanie polegające na pobraniu komórek z szyjki macicy na szkiełko, w celu ich oceny pod mikroskopem. Ma na celu wykrycie zmian przedrakowych i rakowych szyjki macicy, często spowodowanych zakażeniem wirusem HPV. Czas na uzyskanie wyniku cytologii to 4 tygodnie.
  • Cytologia LBC (Liquid-Based Cytology) - Cytologia LBC to nowocześniejsza forma badania, w której komórki pobrane z szyjki macicy są umieszczane w specjalnym płynie, co pozwala na dokładniejszą analizę. Dzięki temu eliminowane są czynniki zakłócające, takie jak śluz czy krew, co zwiększa dokładność wyniku. Czułość klasycznej cytologii wynosi 45-55 %., natomiast cytologii płynnej do 70 %.
    Czas na uzyskanie wyniku cytologii to 10-20 dni kalendarzowych.

Wskazania do wykonania cytologii:

  • Regularnie, co najmniej raz na 3 lata (w wieku 25-65 lat), najlepiej jednak wykonywać co roku
  • Po nieprawidłowym wyniku poprzedniej cytologii
  • Gdy wykryto wirusa HPV
  • Po leczeniu zmian przedrakowych szyjki macicy

Kiedy wykonywać i jak się przygotować?

  • Unikaj stosunków płciowych, stosowania tamponów oraz środków dopochwowych przez 48 godzin przed badaniem.
  • Cytologię najlepiej wykonywać poza okresem menstruacji.

Dlaczego warto?

W Centrum Zdrowia Mama i Ja oferujemy kompleksową opiekę diagnostyczną, która umożliwia wczesne wykrycie zmian na szyjce macicy. Regularne badania cytologiczne, zwłaszcza w połączeniu z bardziej zaawansowanymi metodami, takimi jak kolposkopia czy ZedScan znacząco podnoszą standardy wykrywalności chorób szyjki macicy, zwiększając tym samym szanse na skuteczne leczenie.

Co-testing – Skuteczna metoda diagnostyki raka szyjki macicy

Co-testing to metoda diagnostyczna, która łączy cytologię LBC z testem na obecność wirusa HPV. Jest to obecnie najbardziej rekomendowana metoda oceny ryzyka rozwoju raka szyjki macicy, ponieważ wirus HPV jest głównym czynnikiem wywołującym nowotwory szyjki.

Co to jest Co-testing?

Co-testing to połączenie dwóch badań: cytologii i testu HPV. Pozwala na dokładniejszą ocenę stanu zdrowia szyjki macicy. Badanie to szczególnie polecane jest dla kobiet po 30. roku życia, u których ryzyko rozwoju raka szyjki macicy wzrasta.

Dlaczego warto wykonać Co-testing?

Połączenie cytologii i testu HPV pozwala na wykrycie nie tylko obecnych zmian przedrakowych, ale także na identyfikację ryzyka, jakie niesie zakażenie wirusem HPV. Dzięki temu można podjąć odpowiednie działania profilaktyczne i lecznicze na bardzo wczesnym etapie.

Wskazania do wykonania Co-testingu:

  • Kobiety powyżej 30. roku życia
  • Wcześniejsze nieprawidłowe wyniki cytologii
  • Zakażenie wirusem HPV
  • Regularna profilaktyka raka szyjki macicy

Co-testing to jak podwójne ubezpieczenie Twojego zdrowia. Podczas jednej wizyty wykonujemy:

  • Badanie cytologiczne
  • Test na obecność wirusa HPV 14 typów

Połączenie cytologii z testem HPV to najskuteczniejsza metoda wykrywania zagrożeń!

Centrum Zdrowia Mama i Ja szczególnie rekomenduje Co-testing dla kobiet po 30. roku życia, kiedy ryzyko rozwoju zmian nowotworowych wzrasta. Co-testing to nowoczesna i skuteczna metoda diagnostyczna, która zapewnia kompleksową ocenę ryzyka rozwoju raka szyjki macicy.

Test na HPV

HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) to najczęstsza infekcja wirusowa przenoszona drogą płciową. Niektóre szczepy wirusa HPV mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, co czyni badanie HPV jednym z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowia kobiet.

Czym jest HPV?

HPV to grupa wirusów, z których niektóre szczepy mogą wywoływać zmiany przedrakowe lub nowotwór szyjki macicy. Większość infekcji jest bezobjawowa i ustępuje samoistnie, ale niektóre przypadki mogą przekształcić się w poważniejsze zmiany. Istnieje ponad 200 szczepów tego wirusa, z czego 14 jest wysokoonkogennych.

Dlaczego warto się badać?

Przewlekłe infekcje wirusem HPV mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Dlatego wczesne wykrycie wirusa pozwala na podjęcie odpowiednich działań, które mogą zapobiec rozwojowi choroby.

Wskazania dobadania HPV:

  • Kobiety powyżej 30. roku życia w ramach profilaktyki raka szyjki macicy
  • Nieprawidłowy wynik cytologii
  • Występowanie brodawek narządów płciowych
  • Regularna kontrola po leczeniu zmian szyjki macicy

Centrum Zdrowia Mama i Ja oferuje pełne genotypowanie hr HPV 14 – oznaczamy każdy z 14 wysokoonkogennych szczepów wirusa.

Wymazy – precyzyjna diagnostyka ginekologiczna

Wymazy ginekologiczne to podstawowe badania, które pozwalają na wykrycie infekcji oraz stanów zapalnych układu moczowo-płciowego. Dzięki nim lekarz może szybko zidentyfikować przyczynę problemów zdrowotnych i dobrać odpowiednie leczenie.  Polegają na pobraniu materiału biologicznego z różnych miejsc, takich jak pochwa, szyjka macicy czy cewka moczowa, w celu oceny stanu zdrowia i wykrycia ewentualnych zakażeń bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych.

Oto najważniejsze wymazy ginekologiczne wykonywane w naszej przychodni:

Wymaz w kierunku Chlamydia trachomatis:

Chlamydia to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, która często przebiega bezobjawowo. Wymaz ten pozwala na wykrycie bakterii Chlamydia trachomatis, która nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie narządów miednicy mniejszej czy niepłodność.

Wymaz w kierunku Mycoplasma i Ureaplasma

Mycoplasma i Ureaplasma to bakterie, które mogą wywoływać infekcje dróg moczowo-płciowych, często bez wyraźnych objawów. Nieleczone infekcje mogą prowadzić do stanów zapalnych układu rozrodczego, a w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Wymaz pozwala na ich precyzyjną identyfikację i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Test flory bakteryjnej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak test flory bakteryjnej wspierany sztuczną inteligencją, w ciągu kilku minut możemy określić najważniejsze przyczyny zapalenia pochwy. To badanie pomaga zidentyfikować, czy problem wynika z infekcji bakteryjnej, grzybiczej czy mieszanej, co pozwala na szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Test antygenowy STI – 7 w 1

Test ten wykrywa 7 najczęściej występujących zakażeń przenoszonych drogą płciową (STI), takich jak: Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Trichomonas vaginalis, Neisseria gonorrhoeae, HSV (Herpes Simplex Virus), HPV (Human Papilloma Virus) oraz HIV. Wyniki są dostępne już po 15 minutach, co umożliwia natychmiastowe podjęcie działań w przypadku wykrycia zakażenia.

Wymaz z szyjki macicy w kierunku Chlamydia trachomatis + Ureaplasma + Mycoplasma (met. PCR)

To badanie umożliwia wykrycie najczęstszych patogenów wywołujących infekcje dróg rodnych za pomocą bardzo czułej metody PCR. Umożliwia ono dokładną identyfikację bakterii, nawet w początkowej fazie infekcji, co pozwala na skuteczne leczenie.

Wskazania do wykonania wymazów:

  • Objawy infekcji narządów rodnych (świąd, pieczenie, upławy)
  • Regularna profilaktyka
  • Diagnostyka nieprawidłowych wyników cytologii
  • Kontrola po leczeniu infekcji

Jak przygotować się do wymazów ginekologicznych?

Odpowiednie przygotowanie do wymazów ginekologicznych zapewnia dokładniejsze wyniki i pozwala uniknąć konieczności powtarzania badań. Oto kilka kluczowych wskazówek, jak się przygotować do wymazów:

  1. Unikaj stosunków płciowych: Zaleca się, aby na 24–48 godzin przed badaniem powstrzymać się od współżycia, ponieważ może to wpłynąć na wyniki testów.
  2. Nie stosuj środków dopochwowych: Przed badaniem nie należy używać tamponów, globulek, kremów dopochwowych, irygacji ani innych produktów, które mogą zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy. Najlepiej unikać ich co najmniej 48 godzin przed wymazem.
  3. Zaplanowanie wizyty poza okresem menstruacyjnym: Najlepiej wykonać wymaz w czasie, gdy nie masz miesiączki, ponieważ krew menstruacyjna może wpływać na wyniki. Optymalny czas to kilka dni po zakończeniu miesiączki.
  4. Wstrzymanie się od leków dopochwowych: Jeżeli stosujesz leki dopochwowe (np. antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze), warto poinformować lekarza i odczekać co najmniej kilka dni po zakończeniu terapii przed wykonaniem wymazu, aby wyniki były miarodajne.

Centrum Zdrowia Mama i Ja oferuje pełen zakres badań wymazowych, które pomagają w precyzyjnej diagnostyce oraz monitorowaniu leczenia.

Test Endo RNA – małoinwazyjna diagnostyka endometriozy

Endometrioza to przewlekła choroba, w której tkanka normalnie wyściełająca macicę (endometrium) rozwija się poza nią, np. w jajnikach, jajowodach, pochwie, mięśniu macicy, otrzewnej i innych miejscach. Tkanka ta pozostaje aktywna hormonalnie, reagując na zmiany cyklu menstruacyjnego, co prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych. Objawy endometriozy są często niespecyficzne i różnorodne, co utrudnia jej diagnozowanie. Choroba dotyczy głównie kobiet w wieku rozrodczym, choć może także wystąpić w okresie menopauzy.

Najczęstsze objawy endometriozy:

  • Bolesne miesiączki: Silny ból w podbrzuszu i miednicy przed lub w trakcie menstruacji, utrudniający codzienne funkcjonowanie.
  • Ból podczas współżycia: Dyskomfort lub ból przy głębokiej penetracji.
  • Przewlekły ból miednicy: Utrzymujący się codziennie, niezależny od cyklu menstruacyjnego.
  • Ból przy oddawaniu moczu lub wypróżnianiu: Zwłaszcza podczas miesiączki, jeśli tkanka endometrium umiejscowi się na pęcherzu lub jelitach.
  • Trudności z zajściem w ciążę: Endometrioza może prowadzić do zrostów i zaburzeń w narządach rozrodczych, co obniża płodność.
  • Nieregularne krwawienia: Obfite miesiączki lub plamienia między miesiączkami.

Diagnostyka endometriozy to złożony proces, obejmujący dokładny wywiad, badanie ginekologiczne, ultrasonografię i inne badania. Ze względu na trudną wykrywalność zmian, nowoczesne technologie, takie jak test EndoRNA qRT-PCR, mogą znacznie przyspieszyć diagnozę.

Czym jest test EndoRNA? Jest to innowacyjna metoda opracowana przez polskich naukowców, która pozwala potwierdzić lub wykluczyć endometriozę. Test polega na pobraniu próbki endometrium metodą aspiracyjnej biopsji (za pomocą cewnika o średnicy ok. 3 mm) i analizie obecności mRNA – genu związanego z rozwojem choroby. Materiał pobiera się w fazie wydzielniczej cyklu menstruacyjnego, a następnie przesyła do laboratorium. Wynik testu jest dostępny w ciągu 7-14 dni.

Test można wykonać zarówno u pacjentek z podejrzeniem endometriozy, jak i tych, które chcą wykluczyć istnienie patologii.

Otrzymał on liczne nagrody, w tym:

  • V Konkurs Start-Up podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych,
  • EEC Startup Challenge 2023,
  • Polski Produkt Przyszłości.

W Centrum Zdrowia Mama i Ja test EndoRNA dostępny jest w cenie 2000 zł. 

Aby wykonać test, należy podać informację o chęci jego wykonania podczas rejestracji.

Kadra medyczna

dr hab. n. med. Tomasz Fuchs

Specjalista ginekologii i położnictwa

Świetny specjalista od trudnych przypadków. Posiada ogromną wiedzę, która przekłada się na poczucie spokoju pacjentek.

dr n. med. Joanna Budny-Wińska

Specjalista ginekologii i położnictwa

Pełna zaangażowania i troski o pacjentki. Szczegółowo odpowiada na wszystkie pytania i przedstawia plan leczenia.

lek. Krzysztof Fabijański

Specjalista ginekologii i położnictwa

Konkretny i rzeczowy specjalista, który patrzy na problem całościowo. Jego wiedza i zaangażowanie przekłada się na skuteczność leczenia.

lek. Sabina Gejdel-Kołtuniewicz

Specjalista ginekologii i położnictwa

Empatyczna i szczegółowa, chętnie odpowiada na wszelkie pytania. Krok po kroku tłumaczy przebieg wizyty, aby pacjentki czuły się bezpiecznie.

lek. Krzysztof Grobelak

Specjalista ginekologii i położnictwa

Komunikatywny, empatyczny i zaangażowany w pomoc pacjentce. Podczas wizyty odpowiada na wszystkie pytania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.

mgr Joanna Kapelańczyk

Fizjoterapeutka uroginekologiczna

W pracy z pacjentem stawia na holistyczne podejście i zrozumienie swojego ciała. Podczas wizyty stara się przekazać jak najwięcej wiedzy, dba o komfort i intymną atmosferę w gabinecie.

lek. Michalina Odonicz-Czarnecka

Specjalista ginekologii i położnictwa

Podczas wizyty buduje niezwykle miłą i komfortową dla pacjentek atmosferę. Każde badanie przeprowadza skrupulatnie i delikatnie.

lek. Veronica Obiakor

Specjalista ginekologii i położnictwa

Zaangażowania i dokładna. Do każdego przypadku podchodzi indywidualnie, zapewniając pacjentce należytą pomoc.

lek. Dawid Pilszak

W trakcie specjalizacji ginekologii i położnictwa

W swojej pracy dokłada wszelkich starań w celu rozwiązania problemu zdrowotnego oraz dba o wysoką jakość usług i komfort pacjentek.

lek. Ewa Pyszkowska-Moczulewska

Specjalista ginekologii i położnictwa

Profesjonalna, życzliwa i ciesząca się dużym zaufaniem pacjentek. Cierpliwie odpowiada na wszelkie pytania oraz szczegółowo przedstawia etapy leczenia.

dr n. med. Anna Rosner-Tenerowicz

Specjalista ginekologii i położnictwa / Specjalista perinatologii

Charakteryzuje ją ogromna wnikliwość i empatia. Obejmuje swoje pacjentki i jej nienarodzone dzieci troskliwą opieką.

lek. Nadim Sleiman

Specjalista ginekologii i położnictwa

Udziela wyczerpujących odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Pacjentki doceniają jego spokój, wiedzę i zaangażowanie.

lek. Liliana Strubel-Majewska

Specjalista ginekologii i położnictwa

Delikatna i bardzo zaangażowana. Profesjonalnie podchodzi do każdej wizyty, zapewniając pacjentkom komfort i poczucie bezpieczeństwa.

dr n. med. Anna Tarczyńska-Podraza

Specjalista ginekologii i położnictwa

Rzetelna, dokładna i empatyczna. Szczegółowo wyjaśnia poszczególne kroki wizyty, aby pacjentki mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie.

dr n. med. Joanna Tlolka

Specjalista ginekologii i położnictwa

Jest empatyczna i profesjonalna. Każde badanie przeprowadza niezwykle dokładnie, tłumacząc jego przebieg pacjentce na bieżąco.

dr hab. n. med. Małgorzata Winiarska

Specjalista ginekologii i położnictwa

Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, który za podstawę swojej pracy uznaje szacunek wobec pacjenta.

lek. Agnieszka Zaleska-Gajek

Specjalista ginekologii i położnictwa

Empatyczna i dociekliwa, podchodzi do problemu holistycznie. Dokładnie tłumaczy wszelkie zagadnienia podczas wizyt.

mgr Aneta Małek

Położna

Łączy profesjonalizm z serdecznością, zapewniając pacjentkom opiekę i komfort podczas zabiegów i procedur.

mgr Anastasiia Zhovnirenko

Położna

Pełna zrozumienia i zaangażowania, otacza pacjentki wsparciem i fachową opieką.

Cennik usług

Konsultacje ginekologiczne
Zabiegi ginekologiczne
Testy i badania diagnostyczne
Antykoncepcja
Fizjoterapia uroginekologiczna
Szczepienia
Formularz kontaktowy
Dziękujemy, otrzymaliśmy Twoją wiadomość. Skontaktujemy się tak szybko jak to tylko możliwe!

Pozdrawiamy Zespół Recepcji Centrum Zdrowia "Mama i Ja"
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. / Prosimy powiadom nas o tym telefonicznie.