Badania prenatalne NFZ
W Centrum Zdrowia Mama i Ja możesz wykonać bezpłatne badania prenatalne w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia.
Informacje i zapisy T: 71 306 76 02 , pn - pt, w godz. 9-20
Celem programu jest umożliwienie wczesnej identyfikacji ryzyka wad (testy biochemiczne) i wczesne rozpoznanie wad płodu (USG).
W ramach programu wykonywane jest badanie USG w I i II trymestrze ciąży zgodnie z zaleceniami FMF ( ang.Fetal Medicine Fundation) oraz oznaczany poziom Beta hCG (wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej) oraz białko PAPP-A (ciążowe białko osoczowe ang. pregnancy-associated plasma protein A). Badania biochemiczne wykonywane są na aparacie KRYPTOR firmy Brahms.
Uzyskane dane wprowadzane są do programu komputerowego FMF, przez co uzyskujemy większą czułość i specyficzność badania w porównaniu z samymi wynikami USG, a tym samym są one bardziej wiarygodne.
USG III trymestru - nie jest wykonywane w ramach programu NFZ
Tryb włączania do programu:
W celu włączenia do programu, wymagane jest skierowanie zawierające informacje o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.
W celu skorzystania z badań w ramach programu należy okazać dokument tożsamości, na podstawie którego zostanie dokonana weryfikacja aktualnego ubezpieczenia w systemie eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorcy)
Badania wykonywane są w okresie 11.0 – 13.6 tygodnie ciąży. Najbardziej optymalny jest okres pomiędzy 12 a 13 tygodniem ciąży.
Badania prenatalne w ramach programu NFZ wykonuje się u kobiet w ciąży, które spełniają co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
- wiek powyżej 35 lat;
- wystąpienie zaburzeń genetycznych u płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży;
- wystąpienie zaburzeń genetycznych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
- stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą genetyczną;
- nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych w czasie ciąży, wskazujących na zwiększone ryzyko wady genetycznej.
W ramach programu lekarz prowadzący ciążę, w zależności od potrzeb, kieruje ciężarną na:
- badania krwi,
- USG,
- amniopunkcję lub
- kordocentezę.