Badania prenatalne i genetyczne
W Centrum Zdrowia Mama i Ja możesz wykonać bezpłatne badania prenatalne w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dotychczas badania prenatalne mogły wykonać kobiety od 35 roku życia. Obecne zmiany znoszą ograniczenia wiekowe kobiet.
W "Mama i Ja" badania prenatalne mogą wykonać mieszkanki Wrocławia i województwa dolnośląskiego, Zapraszamy :)
Informacje i zapisy T: 71 306 76 02 , pn - pt, w godz. 9-20
Celem programu jest umożliwienie wczesnej identyfikacji ryzyka wad (testy biochemiczne) i wczesne rozpoznanie wad płodu (USG).
W ramach programu wykonywane jest badanie USG w I i II trymestrze ciąży oraz oznaczany poziom Beta hCG (wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej) oraz białko PAPP-A (ciążowe białko osoczowe ang. pregnancy-associated plasma protein A).
Rozporządzenie wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne:
- na etapie poradnictwo i badania biochemiczne pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży
- na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych w I trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w II trymestrze pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży i 6 dniem ciąży
Do udziału w programie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach.
W przypadku etapu poradnictwo i badania genetyczne oraz pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza) wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub z etapu poradnictwo i badania biochemiczne lub poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.
Badania pozwalają wcześnie wykryć wady płodu oraz ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży oraz – w miarę możliwości – podjąć leczenie jeszcze w okresie płodowym.
Dzięki wprowadzonym zmianom zwiększy się dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży niezależnie od wieku.
Więcej informacji na temat diagnostyki prenatlnej:
Diagnostyka prenatalna.
Terminem diagnostyka prenatalna określane są wszystkie badania, mające na celu sprawdzenie prawidłowości rozwoju płodu. Są to badania przedurodzeniowe, czyli przeprowadzane jeszcze w trakcie rozwoju wewnątrzmacicznego.
Badania prenatalne pozwalają przyszłym rodzicom poznać stan zasadniczych elementów budowy i czynności organizmu dziecka na etapie życia płodowego. Badania wykonywane są w interesie dziecka i jego rodziców.
Celem badań jest:
* wykluczenie wad rozwojowych u nienarodzonego dziecka (udaje się to w ponad 90% przypadków)
* lub ich stwierdzenie.
Badania prenatalne odgrywają ogromną rolę diagnostyczną i pozwalają na szybkie podjęcie terapii.
Leczenie niektórych wad rozwojowych możliwe jest już podczas ciąży, inne można leczyć bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Lekarze wiedząc, że będzie się rodziło dziecko chore, mogą lepiej przygotować się do porodu i szybko udzielić noworodkowi fachowej pomocy. Dotyczy np. wad serca. Wówczas na sali porodowej są dwie ekipy specjalistów: jedna odbiera poród, a druga - złożona z neonatologów i kardiologów - przejmuje natychmiast malca, by ratować jego życie.
Badania prenatalne – dla kogo?
W zdecydowanej większości przypadków badania prenatalne przynoszą spokój przyszłej mamie. Każda kobieta w ciąży chciałaby mieć pewność, że jej dziecko urodzi się zdrowe. Aby przekonać się o prawidłowości rozwoju płodu i ewentualnie móc przeprowadzić odpowiednie leczenie wskazane jest , aby wykonała je każda przyszła mama. Nawet, gdy przesiewowe badania prenatalne wskażą na podwyższone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, często badania diagnostyczne nie potwierdzają choroby i ostatecznie dziecko rodzi się zdrowe.
Badania prenatalne dzielimy na :
*Badania nieinwazyjne - są w pełni bezpieczna zarówno dla dziecka i dla matki.
Należą do nich :
- Badania ultrasonograficzne (USG)
- Echo serca płodu
- test podwójny ( test PAPP-A, test beta-hCG )
- test Panorama
- test Harmony
- test Sanco
- test Nifty
Badania te oparte są na ocenie ultrasonograficznej płodu, a także badaniu krwi matki.
*Badania inwazyjne - wykonuje się, gdy wynik badań nieinwazyjnych jest wątpliwy lub wskazuje na nieprawidłowości płodu. Badania te wymagają pobrania materiału w wyniku zabiegu, w związku z czym obciążone są one pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań.
Należą do nich :
• Amniopunkcja
• Biopsja trofoblastu
• Kordocenteza