Duplikat USG/przygotowanie do badania
USG to badanie wymagające wykonania i oceny przez wykwalifikowanego specjalistę, jest źródłem ważnych danych, pomocnych w diagnostyce i leczeniu. USG jest badaniem szybkim, nieinwazyjnym, bezbolesnym i wykonywanym w czasie rzeczywistym, to oznacza, że już w jego trakcie możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Jest to jedno z podstawowych badań obrazowych stosowanych w medycynie.
Najczęściej wykonywanym badaniem jest USG jamy brzusznej , które przez każdego z nas powinno zostać wpisane na listę badań wykonywanych cyklicznie.
W badaniu USG jamy brzusznej ocenia się budowę pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek, wątroby, aorty brzusznej oraz innych naczyń znajdujących się w jamie brzusznej.
Oprócz oceny ich budowy i wielkości, lekarz przeprowadzający badanie szuka ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki ocenie jamy brzusznej w trakcie badania można ustalić przyczynę bólów brzucha, wzdęć, nieprawidłowego funkcjonowania wątroby czy powiększenia narządów wewnętrznych wyczuwanych podczas badania palpacyjnego .
W czasie badania lekarz może dokonywać pomiarów, a także zapisywać konkretne obrazy, a następnie wydrukować je i dołączyć do wyniku opisowego lub nagrać na nośniku elektronicznym.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA USG jamy brzusznej i ukladu moczowego - dorośli:
• W dniu badania pozostanie na czczo – ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 6-7 godzin przed wykonaniem badania. Pozostanie na czczo jest warunkiem koniecznym do prawidłowego uwidocznienia pęcherzyka żółciowego, ponieważ po posiłku następuje wydzielanie żółci i enzymów trawiennych, przyspiesza perystaltyka, a w świetle przewodu pokarmowego znajduje się treść oraz gazy utrudniające uzyskanie obrazów diagnostycznych.
• 2–3 dni przed badaniem - dobrze jest powstrzymać się przed jedzeniem pokarmów wzdymających, ponieważ gaz w jelitach może obniżać jakość obrazu, jeżeli jest go dużo, to wartość badania będzie mniejsza
• Dzień przed badaniem - stosuj dietę lekkostrawną. Unikaj pokarmów wzdymających, takich jak na przykład kapusta czy groch przez 2-3 dni poprzedzające badanie. Po każdym posiłku można przyjąć Espumisan 2 kaps. – preparat jest dostępny bez recepty, ma powodować zmniejszenie ilości wcześniej wspominanego gazu w jelitach – zalecane szczególnie osobom cierpiącym na wzdęcia oraz tym, u których poprzednie badanie USG jamy brzusznej było utrudnione z powodu gazów jelitowych.
• 6 godzin przed badaniem - zaprzestanie palenia tytoniu, żucia gumy i picia napojów smakowych.
• 1-2 godziny przed badaniem - wypij jedną lub dwie szklanki wody niegazowanej lub przegotowanej aby wypełnić pęcherz moczowy – odpowiednie wypełnienie pęcherza umożliwia zbadanie jego ściany, odpycha część jelit, pokrywa pozostałe narządy miednicy, stanowiąc tzw. okno akustyczne. Wskazane jest co najmniej umiarkowane parcie na mocz.
Jeżeli pacjent pije bezpośrednio przed samym badaniem wtedy płyn jest w jelitach i to bardzo ogranicza jakość badania, a pęcherz nie zdąży się jeszcze wypełnić .
Należy dostarczyć posiadaną dokumentację chorego (w tym wypisy ze szpitala, wyniki badań obrazowych oraz wyniki badań laboratoryjnych).
W przypadku USG pozostałych lokalizacji - nie wymaga się żadnego przygotowania.