Fizjoterapia

Założenia metody Vojty.

Koncepcja Vojty składaja się części diagnostycznej, dającej możliwość wychwycenia zaburzeń w rozwoju już w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia oraz z części terapeutycznej, która umożliwia wczesne rozpoczęcie niezbędnej rehabilitacji zanim utrwalą się patologiczne wzorce motoryki.

Dziecko, które rozwija się prawidłowo, czerpie wzorce z zakodowanego genetycznie programu rozwoju ruchowego i nie potrzebuje żadnej pomocy z zewnątrz. Niemowlę z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego już od pierwszych dni życia nie może realizować genetycznie uwarunkowanego programu rozwoju, gdyż droga do niego pozostaje zablokowana na skutek uszkodzenia dróg i ośrodków układu nerwowego.

Na czym polegają ćwiczenia metodą Vojty.

Ćwiczenia wykonują rodzice lub opiekunowie dziecka w domu, po uprzednim przeszkoleniu przez terapeutę. Ćwiczenia wykonuje się w poszczególnych pozycjach – na plecach, na boku lub na brzuchu. Do wyboru mamy 10 stref stymulacji, po 5 po każdej stronie ciała. Stymulacja powoduje pojawienie się reakcji ruchowej kończyn oraz prostowanie i stabilizację tułowia.

Pierwsze objawy u dziecka, które mogą zaniepokoić rodziców to:

 • trudności z zasypianiem, zbyt mała ilość snu, problemy podczas karmienia dziecka, częste lub obfite ulewania,
 • nadmierny spokój dziecka, brak zainteresowania twarzą ludzką, brak kontaktu wzrokowego, brak wodzenia wzrokiem za zabawką pod koniec 2 m-ca życia,
 • częsty, uporczywy płacz bez wyraźnego powodu, ostry krzyk, nadmierne reakcje lękowe podczas codziennej toalety dziecka, kąpieli, zmiany pozycji,
 • prężenia nóżek ( jednej lub obu), baletowe ustawienie stóp, zaciskanie piąstek z kciukami schowanymi w dłoniach ( jednej lub obu),
 • drżenia kończyn lub bródki, drgawki, bezdechy,
 • asymetria ułożenia, prężenia ciała i odginanie głowy do tyłu, „mostki”,
 • nadmierny opór lub wiotkość mięśniowa zauważalna podczas opieki przy dziecku,
 • brak równowagi i niechęć w leżeniu na brzuchu po 3 m-cu życia ,
 • obrót tylko na jeden bok, ciągłe cofanie łokci.

Założenia metody NDT-Bobath.

Zakłada się, że za prawidłowe wzorce ruchowe odpowiada prawidłowa praca tzw. punktów kluczowych: głowy, obręczy barkowej i obręczy miednicznej. Poprzez wspomaganie za obręcz barkową lub miedniczną, terapeuta dąży do wywołania oczekiwanego ruchu dziecka. Metoda ta bazuje na reakcjach wywoływanych poprzez przenoszenie ciężaru ciała i przemieszczanie środka ciężkości. Aby osiągnąć pożądaną reakcję, terapeuta własnymi rękami dodaje dziecku napięcia umożliwiając ruch, który normalnie jest poza jego zasięgiem. Pomoc  terapeuty musi być  dostosowana do dziecka, tak, aby pozostawiała miejsce na jego aktywny udział.

Na czym polegają ćwiczenia metodą NDT-Bobath.

Usprawnianie metodą NDT-Bobath ma charakter kompleksowy, każde ćwiczenie przeciwdziała wszystkim obecnym nieprawidłowościom. Ćwiczenia służą celowi nadrzędnemu, którym jest osiągniecie  jak najlepszej jakości ruchu. Efekt osiągany jest poprzez rozwijanie kontroli głowy, tułowia , miednicy a przede wszystkim  aktywne utrzymywanie środka ciężkości. Ćwiczenia dobiera się uwzględniając indywidualne potrzeby i możliwości dziecka.

Terapia czaszkowo-krzyżowa ( cranio-sacralna)  - jest pochodną klasycznej osteopatii. 

Zabieg rozpoczynamy od rozluźnienia struktur poprzecznych, czyli powięzi w obrębie miednicy, przepony, górnego otworu klatki piersiowej i kości gnykowej. Następnie rozluźniamy struktury pionowe, czyli stawy krzyżowo-biodrowe, połączenie lędźwiowo-krzyżowe i szczytowo-potyliczne. Końcowym etapem jest rozluźnienie opony twardej rdzenia kręgowego i mózgu. Na pełną terapię składa się cykl zabiegów od 3 do 10. Zabiegi powinny być wykonywane w odstępach 3-5 dniowych, aż do całkowitego rozluźnienia powięzi i uregulowania rytmu cranio-sacralnego. 

Umiejętnie przeprowadzony, nie tylko relaksuje i upiększa, ale także łagodzi wiele ciążowych dolegliwości, takich jak obrzęki czy bóle kręgosłupa. Regularne masaże warto zacząć jeszcze przed zajściem w ciążę. To daje gwarancję, że w odmiennym stanie będziesz w doskonałej kondycji, a po porodzie skóra błyskawicznie wróci do stanu sprzed ciąży.

Główne zalety masażu w ciąży:

 • relaksacja
 • zmniejszenie napięcia mięśniowego
 • poprawa krążenia (zapobiega zmianom żylnym w kończynach dolnych)
 • zapobieganie obrzękom kończyn górnych i dolnych
 • zapobieganie i łagodzenie dolegliwości bólowych kręgosłupa
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów skórnych

Masaże dla kobiet po porodzie

Masaż jest również pomocnym zabiegiem w okresie połogu. Jeśli przebiega on bez powikłań można nieco go przyspieszyć stosując masaż. W 2 – 4 tygodniu połogu stosuje się tzw. masaż rewitalizujący, który w głównej mierze sprowadza się do licznych technik drenażu limfatycznego. Ma to na celu poprawę pracy układu limfatycznego i sprawniejszemu odprowadzaniu chłonki. W późniejszym czasie (6- 8 tydzień) to przede wszystkim skupienie się na skórze, która w trakcie ciąży była nadmiernie rozciągana, w wyniku czego mogą pojawić się rozstępy skórne. Masaż jest w stanie znacznie je zniwelować, pod warunkiem systematyczności, regularności i ścisłego trzymania się metodyki. Najlepiej rozpocząć zabiegi, kiedy rozstępy są jeszcze w tzw. fazie zapalnej – ich kolor jest wtedy sino-czerwony. 
Masaże dla kobiet po cesarskim cięciu

Jeśli poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, istotne stanie się także zadbanie o bliznę pooperacyjną (odpowiednie jej uelastycznienie i zmiękczenie). Można zacząć się nią zajmować jeśli całkowicie się wygoiła, a to zwykle następuje po 6 tygodniach od porodu.
Masaż poprawia samopoczucie przyszłej matki, poprzez wpływ na wiele układów i narządów, ale przede wszystkim zapobiega tworzeniu się zrostów tkankowych podbrzusza i miednicy mniejszej.

Masaże lecznicze dla wszystkich

 • w chorobach mięśni, kości i stawów
 • w chorobach kręgosłupa
 • w zespole bólowym krzyża

w rwie kulszowej

Jest to innowacyjny sposób leczenia, w którym uważa się, iż niemal każdy uraz mięśniowo-szkieletowy wiąże się z co najmniej jedną z sześciu zmian patologicznych w tkance łącznej organizmu. Autor metody – Stephen Typaldos twierdził, iż schorzenia narządu ruchu oraz jego uszkodzenia mogą zmieniać kształt powięzi, które są pierwotną przyczyną dolegliwości bólowych i dysfunkcji. Sposób leczenia jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju bólu, jego charakteru i okolicy, ale przede wszystkim od wywiadu i gestykulacji pacjenta w trakcie badania.

Terapia FDM jest w 100% bezpieczna dla pacjenta i stosowana jest w :

 • leczeniu zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego technikami powięziowymi
 • bólach kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego (ostre i przewlekłe)
 • urazach sportowych, skręceniach stawów, naciągnięciach mięśni
 • bólach stawów barkowych (zamrożony bark, zespół bolesnego barku), łokciowych, biodrowych, kolanowych i skokowych
 • ograniczeniach ruchomości,odrętwieniach, mrowieniach

bolesnych stanach po zabiegach, unieruchomieniach, złamaniach

Kinesiotaping jest jedną z najnowszych i najszybciej rozwijających się metod fizjoterapii. Do niedawna stosowana była głównie w sporcie, w celu ograniczenia ilości kontuzji występujących u zawodników, lub jako terapia wspomagająca w leczeniu urazów. Obecnie ma ona zastosowanie praktycznie przy każdej dysfunkcji układu mięśniowo-stawowego.

Metoda terapeutyczna polegająca na naklejaniu specjalnej, elastycznej taśmy na ciało. Nałożenie odpowiedniej aplikacji wspomaga procesy samoleczenia organizmu i zmniejsza dolegliwości bólowe. Plastry są hipoalergiczne, przepuszczają wodę i powietrze. Stosowane są w stanach pourazowych stawów i mięśni, dolegliwościach bólowych kręgosłupa i kończyn, zespołach przeciążeniowych oraz w bólach  kręgosłupa u kobiet podczas ciąży

Działanie Kinesiotapingu:

Redukcja bólu, rozluźnienie napiętych mięśni, poprawa funkcji grup mięśniowych nadmiernie rozciągniętych oraz zwiększenie zakresu ruchu. Technika ta przyczynia się do likwidacji obrzęków limfatycznych poprzez usprawnienie krążenia krwi i chłonki, zmniejszenie zastojów tkankowych i stanów zapalnych oraz otwarcie drenażu limfatycznego pod skórą. 

40 tygodni aktywności - gimnastyka dla kobiet w ciąży .

Każda przyszła mama przed przystąpieniem do ćwiczeń  powinna wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem położnikiem.

Zajęcia dla kobiet w ciąży bazują na technice Pilates, Jodze i ćwiczeniach Body Ball Jest bezpieczna gimnastyka dla kobiet oczekujących maluszka, mającą za zadanie przygotować je do trudów porodu i zapewnić im szybszy powrót do formy w okresie połogu. Badania naukowe potwierdzają, że umiarkowana, zaprogramowana aktywność fizyczna w okresie ciąży przynosi wymierne korzyści, zarówno dla matki, jak i dziecka oraz ma nieocenione znaczenie dla przebiegu samego porodu, w trakcie którego zmagają się oboje.
Tempo ćwiczeń jest umiarkowane,  ćwiczenia przeplatane licznymi oddechami. Program ćwiczeń dostosowany jest do każdego trymestru ciąży. Dzięki ćwiczeniom następuje poprawa krążenia w tkance skórnej, znacznie zmniejszając ryzyko wystąpienia rozstępów skórnych, regulacja przemiany materii pozwoli zapobiec nadwadze, a dobra kondycja przed porodem przyśpieszy odzyskanie figury oraz sprawności fizycznej i psychicznej już po urodzeniu dziecka. Zajęcia  kończą się aktywnym relaksem, który uczy świadomie rozluźniać całe ciało.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży skierowane są do osób, które podczas ciąży chcą zachować dobre samopoczucie i aktywność. Ćwiczenia pomogą również w szybkim powrocie organizmu do stanu sprzed ciąży. Poziom ćwiczeń dopasowany indywidualnie do poziomu grupy. Zajęcia kameralne maksymalnie 6 osób.  Czas trwania 45-50 min.  

Refleksoterapia twarzy polecana jest dla wszystkich jako skuteczna terapia wspomagająca leczenie wielu schorzeń i dolegliwości oraz jako profilaktyka zdrowotna.

 Znajduje zastosowanie w wzmacnianiu odporności, leczeniu zaburzeń hormonalnych , w czasie ciąży, dla kobiet po porodzie, jako terapia niepłodności, przy problemach z koncentracją i pamięcią, w stresie, w leczeniu bezsenności oraz stanów lękowych. Pomaga w bólach głowy, migrenach, w zminejszaniu  napięcia emocjonalnego i mięśniowego.

Ciąża i po porodzie.

W czasie ciąży zabiegi pomagają zapobiegać najczęściej występującym dolegliwościom tj. zatrzymywanie płynów, mdłości, nadmierne przybieranie na wadze. W sposób łagodny przygotowują także ciało kobiety do porodu, wyciszają i dodają energii.

Po porodzie zabiegi wspomagają organizm kobiety w powrocie do równowagi. Stabilizują organizm w zakresie problemów fizycznych i emocjonalnych. Między innymi wspomagają i przyspieszają regenerację tkanek skóry i mięśni po porodzie, pobudzają laktację, pomagają w powrocie do równowagi układu hormonalnego, wspomagają pracę układu pokarmowego i wydalniczego, wyciszają, uspokajają, dodają energii. Ponadto zabiegi są głęboko relaksujące i bardzo przyjemne.


Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Przeglądarka internetowa umożliwia zablokowanie plików cookie.

Zamknij [X]