Histeroskopia oraz Scratching endometrium
Badanie histeroskopowe pozwala określić wielkość, liczbę, umiejscowienie oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Podczas wziernikowania lekarz może zlokalizować polipy, mięśniaki, zrosty oraz guzy nowotworowe, a ponadto pobrać wycinki do badania tkanek.
Wskazaniem do badania są:
- nieprawidłowe krwawienia o nieustalonej przyczynie
- konieczność oceny stanu błony śluzowej macicy
- trudności z zajściem w ciążę lub niepowodzenia położnicze
- nieprawidłowe struktury stwierdzone podczas badania USG – podejrzenie wad w budowie macicy
- prawdopodobieństwo przerwania ciągłości ściany macicy
- podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych
Przygotowanie i przebieg:
Badania HSC wykonuje się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (przed owulacją).Nieznaczne plamienie mające miejsce pod koniec miesiączki nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu.
Histeroskopia jest badaniem bezpiecznym, powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Po badaniu może pojawić się lekkie krwawienie i ból w dole brzucha.
W trakcie badania lekarz może pobrać próbki błony śluzowej do analizy
Badanie trwa około pół godziny. Najczęściej wykonuje się ją przy użyciu przedzabiegowej analgezji dożylnej oraz znieczuleniu miejscowym.
Scratching endometrium - to kontrolowane uszkodzenie endometrium za pomocą narzędzia używanego do biopsji endometrium. Badania potwierdzają, że zabieg może przynosić korzyści w sytuacji pacjentek z nawracającymi niepowodzeniami implantacji zarodka (Reccurent Implantation Failure).
Zabieg modyfikuje aktywność układu immunologicznego w macicy poprzez wpływ na komórki endometrium i zmianę wydzielania przez nie tzw. czynników wzrostowych. Tzw. miejscowe procesy „naprawy” uszkodzonej tkanki mogą sprzyjać implantacji zarodka w kolejnym cyklu. Zabieg powinien być wykonany w cyklu poprzedzającym stymulację w programie in vitro.